cropped-LOGO5.jpg

حکایت هیزم شکن

دسته بندی :مدیریت زمان 9 دی 1400 شادی سپهی 218

روزی روزگاری در یک جنگل سرسبز و زیبا، هیزم شکنی مشغول کار بود، گاهی دست از کار می کشید و در حالیکه به نغمه پرندگان خوش آوا گوش می داد، چای آتشی خود را می نوشید، کمی آسمان آبی را از زیر انبوه برگ های سبز که با نور زرین آفتاب، دلربایی می کردند، تماشا می کرد، با چند نفس عمیق، در دم، هوای تازه و شفا بخش را به سینه می کشید و در بازدم، هر آنچه خستگی و نگرانی داشت را برای تصفیه به نسیم ملایم جنگل می سپرد. سپس با اشتیاق و شادمانی به کارش ادامه می داد و این چرخه را به طور منظم هر از گاهی ادامه می داد.
یکبار که در حال استراحت شیرین خود بود، رهگذری رسید و به او خداقوت داد، کمی با یکدیگر گفتگو کردند. رهگذر گفت: راه زیادی را آمده ام در میان این راه طولانی هیزم شکن دیگری را ملاقات کردم که بی وقفه در حال تلاش بود، طوریکه حتی متوجه سلام من نشد، نزدیکتر رفتم و بار دیگر به او سلام دادم. در حالیکه عرق بر صورتش نشسته بود با احترام گفت ببخشید من خیلی گرفتارم اصلا فرصت ندارم. لحظاتی او را تماشا کردم و متوجه شدم که چقدر تبرش کند است و در نتیجه سرعت کارش کم. این نکته را به او گفتم و او در پاسخ گفت: می دانم اما وقت ندارم آن را تیز کنم و باید تا غروب، قبل از تاریکی جنگل همچنان به کوب ادامه دهم.

بعد از تعریف این ماجرا رهگذر از هیزم شکن قصه ما سوال کرد: اما چرا شما نگران فرصت کوتاه تاریکی جنگل نیستید؟ هیزم شکن پاسخ داد: چون من به بهره وری کارم توجه می کنم و بدون تقلا با کارم در جریان هستم. اندیشیدن به روش کار، ایجاد وقفه و لذت از پیرامونم، مرا شاد می کند و زمان من پر از برکت می شود.
همراه خوبم، این حکایت را قبلا شنیده بودم آما آنرا به زبان خودم برایت نوشتم که مختصر و کاربردی باشد. اگر محصل هستی، اگر شاغل در محیط کار یا خانه هستی؛ این حکایت را به زبان خودت برای خودت بازنویسی کن تا از راه لذت ببری و نگرانی های همیشگی را از روی دوشت برداری. من تا زمانیکه این بازنویسی را انجام نداده بودم همچنان در زمره افرادی بودم که تقلا می کردم و نگران زمان بودم اما بعد از این اتفاق، اکثر اوقات حواسم به این موضوع هست و شادی بیشتری را در بحبوحه ی کارها و دغدغه های زندگی به خودم هدیه می کنم. شما بگویید چه نتیجه ای از این حکایت گرفتید و تصمیم دارید چطور ازش استفاده کنید؟
نشر کامل یا قسمتی از این مقاله، فقط با درج نام نویسنده”شادی سپهی” و آدرس سایت بلامانع است.
جهت مشاوره بیشتر در این خصوص، لطفا به قسمت خدمات سایت مراجعه نمایید.

شادی سپهی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0