cropped-LOGO5.jpg

شادمانی در ۱ دقیقه – بخش اول

دسته بندی :مدیریت زمان 9 دی 1400 شادی سپهی 275

“شادمانی در ۱ دقیقه ” بخش اول

آیا تا حالا براتون پیش آمده که یک صف طولانی از کارهای متعدد در انتظار شما باشند تا آنها را انجام دهید؟ و شما پیوسته به این فکر می کنید که زودترکاری را تمام کنید تا کار بعدی که در نوبت است را به دست گیرید. اما هر چه تلاش می کنید انگار کارهایتان هیچگاه تمام نمی شوند تا شما نفس راحتی بکشید. حتی از روش های برنامه ریزی، تفویض اختیار و سپردن کار به دیگران هم استفاده می کنید اما برخی از آنها فقط به دست شما انجام می شوند. اگر با چنین تجربه ای روبه رو بوده اید، از تکنیک مندرج در این مقاله بهره برداری نمایید.
من روزی متوجه شدم که نه تنها با گذشت زمان فهرست کارهایم کم نمی شوند که به مرور، کارهای جدیدتری به آن اضافه می شود؛ به عبارتی سرعت ورودی بیش از سرعت خروجی بود درست مانند رودخانه ای که طغیان می کند. در نتیجه دچار استرسی فراتر از حد مجاز می شدم، خستگی مزمن و متعاقبا ناشادی و عدم لذت از لحظه ی اکنون را حس می کردم. فهمیدم که فایده ای ندارد منتظر اتمام کارها شوم و باید در حین انجامشان با وقفه های بسیار کوچک و هوشمندانه خودم را شارژ کنم. تکنیک جالبی را به کار بردم؛ روشی برگرفته از سبک زندگی هلندی ها که شما را به آرامش بیشتر دعوت می کند. چون انباشته شدن استرس ها و انرژی روانی منفی به شکل خشونت بر خود یا دیگران تخلیه خواهد شد.
این تکنیک خیلی ساده است اما آنقدر ساده است که جدی گرفته نمی شود در حالیکه اگر در زندگی روزمره خود به آن اولویت بالایی را اختصاص دهید، متوجه اثرات شگفت انگیز و حس و حال خوبتان می شوید. هر ۱ ساعت یکبار فقط ۱ دقیقه جدایی فیزیکی و فکری از کار و انجام هیچ کاری نکردن. مثلا در اتاق کار خود مشغول انجام پروژه ای هستید بعد از یک ساعت که با تمام توان خود کار کردید، از پشت میزتان بلند شوید و از پنجره بیرون را تماشا کنید و چند نفس عمیق بکشید یا درب اتاقتان را ببندید دوری بزنید و دوباره برگردید. چای و قهوه خودتان را جرعه جرعه با آگاهی کامل بنوشید در حالیکه با کسی صحبت نمی کنید. اگر در خانه هستید یک دقیقه روی کاناپه لم دهید و فقط نفس بکشید در حالیکه چشم هایتان را بسته اید. تمرکز بر نفس باعث می شود به چیز دیگری فکر نکنید اگر فکری هجوم آورد بگویید فقط یک دقیقه است باشد برای بعد. می توانید در این یک دقیقه دراز بکشید و دستهایتان زیر سرتان بگذارید و حرکت ابرها را مشاهده کنید. به همین سادگی
تجربه من هنگام انجام این تکنیک این بود که به لحاظ فیزیکی از کارهایم جدا می شدم اما از نظر فکری باز هم درگیر بودم، بنابراین هر موقع هیچ کاری نمی کنم قبلش به خودم اعلام می کنم که من در حال هیچ کاری نکردن هستم. آنگاه با خیال راحت از همین یک دقیقه استفاده موثر می کنم. به جای اینکه در هنگام چای خوردن فکر کنم یا با کسی حرف بزنم یا به جایی مثل تلویزیون نگاه کنم، به قطرات بخار آب که همانند شبنم جدار داخلی فنجان چای را دربر گرفته است، دقت می کنم.

دوست عزیزم این ۱ دقیقه ها نه تنها لطمه ای به کار وارد نمی کند بلکه قدرت خلاقیت و احساس شما را بهبود می بخشد. شاید بگویید یک دقیقه خیلی کوتاه است و تا به خودم بجنبم تمام می شود؛ یکبار به این صورت امتحان کنید: ساعت دیواری را نگاه کنید، عقربه ثانیه شمار آن یک دور را که کامل کند می شود یک دقیقه. اگر به این چرخش عقربه تمرکز کنید متوجه می شوید که یک دقیقه هم برای خودش ارزشمندست. ضمن اینکه زمان یک موضوع انتزاعی است؛ مثلا در شرایطی که منتظر اتمام چیز ناخوشایند هستید انگار زمان نمی گذرد و برعکس وقتی با عزیزی وقت می گذرانید باورتان نمی شود که چطور زمان گذشت. پس اینطور باور کنید که هر دقیقه ارزش خودش را دارد و اثر خودش را در این تکنیک فوق العاده. آن را دست کم نگیرید و از قبل مشخص کنید که آن یک دقیقه را کجا و چطور خواهید گذراند، تجسمش کنید.
شاید باورتان نشود که وقفه های هدفمند در خلاقیت شما نقش دارند؛ پس به حکایت هیزم شکن سری بزنید و تبرتان را تیز کنید.
اگر خانم خانه دار هستید حتما از این تکنیک استفاده کنید و هنگام انجام کارها علی الخصوص برای خانه تکانی و تدارکات مهمان ها با همین ۱ دقیقه ها، فشار را از روی خود بردارید تا بانویی شاد و سرزنده باشید. اگر دورکار یا آزادکار هستید، کارهای منزل و شغلتان را آنقدر در یکدیگر نیامیزید که لذت زندگی را از خود محروم سازید، نیاز به اتفاق پیچیده ای نیست فقط همین یک دقیقه های طلایی را دریابید. اگر شاغل در محیط کار و سازمان هستید، هنگام مراجعه همکاران یا ارباب رجوع با احترام از او خواهش کنید و بگویید یک دقیقه دیگر با عشق در خدمتشان هستید. اگر فرد کمال گرایی هستید و طرحواره معیارهای سختگیرانه دارید حتما از این تکنیک بهره برداری نمایید، در روحیه ی شما بسیار تاثیرگذارست و به عزت نفس و حس ارزشمندیتان می افزاید.
خواننده دوست داشتنی خوبست با تکنیک مشابه دیگری به نام پومودورو آشنا شوید کا کاربردش مدیریت زمان است و احتمال اجرای آن کمتر از تکنیک ۱ دقیقه ای است.
نشر کامل یا قسمتی از این مقاله، فقط با درج نام نویسنده”شادی سپهی” و آدرس سایت بلامانع است.
جهت مشاوره بیشتر در این خصوص، لطفا به قسمت خدمات سایت مراجعه نمایید.

شادی سپهی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0